Про монастир
Волинь — це колиска Унії. Тут у XVI — XVII ст. зародилася Українська Церква, з’єднана з Апостольським Престолом. За часів Російської імперії вона зазнала утисків, переслідування та повної ліквідації у цьому регіоні, але тепер, за незалежної України, Українська Греко-Католицька Церква (УГКЦ) відроджується заново. Нині у Волинській області зареєстровано всього 24 греко-католицьких громади, не усі з яких мають власні культові приміщення. Бажаючи жити в мирі з усіма конфесіями, вони не ставлять питання про повернення колишньої власності, а намагаються побудувати нові храми й монастирі. Так чинять, зокрема, парафіяни монастиря і церкви св. Василія Великого у місті Луцьку. З 1992 року громадою опікуються монахи Чину св. Василія Великого УГКЦ. При монастирі діє недільна школа для дітей та підлітків, волинська обласна громадська організація «Українська молодь — Христові», церковні братства «Апостольство молитви», аматорський театр «Алетея» .
Щовівторка тут проводиться «Біблійна година», тричі на тиждень збирається група міжнародного руху Анонімних Алкоголіків (АА) та Ал-Анон. Кілька разів на рік оо. Василіяни організовують реколекції та прощі для християн усієї Волині незалежно від конфесійної приналежності. Катехитичний осередок при монастирі займається сиротами з місцевої школи-інтернату та неповносправними, скеровує на навчання молодь та дбає про літній відпочинок для дітей. Монастир опікується бідними родинами та самотніми старенькими людьми, допомагає греко-католикам різних волинських громад, провадить іншу харитативну й місіонерську діяльність. В регіоні монастир відомий активною громадською позицією та відкритістю.
З історії
З історії відомо, що у Луцьку на Волині було два монастирі. Від 1240 року, після занепаду Київської Русі, є історична згадка про те, що у цьому місті був невеликий монастир, посвячений св. Івану Богослову. У монастирських хроніках про цю обитель є відомості, що з 1720 року вона стала власністю отців Василіян. Згодом ченці луцького монастиря св. Івана Богослова ввійшли до складу Руської Провінції. У 1789 році цю обитель приєднано до Луцького монастиря Чесного Хреста, який 50 років перед тим мав статус архимандрії. Монастир Чесного Хреста у Луцьку ввійшов у склад Руської Провінції від 1739 року до 1833 року.
Саме у той час зрадник нашої Церкви і віри священик Сємашко все зробив для того, щоб 15 василіянських монастирів на тих теренах були ліквідовані, серед них був і Луцький монастир. Але будівля ще донині стоїть в досить непоганому стані і служить як багатоквартирний будинок для лучан. Діяльність отців Василіян на Волині після виходу нашої Церкви з підпілля відродилася після 150-річної перерви. Хоч, як знаємо, у часи переслідувань підпільно душпастирював у Володимирі-Волинському і околицях бл.п.о.Маркіян Когут, ЧСВВ. З 1991 року отці і брати Крехівського монастиря почали регулярно їздити на празник св. Йосафата до цього міста (саме тут пройшли дитячі роки святого). З 1995 року тут постійно проживав о.Григорій Бардак, ЧСВВ. Він служив кожної неділі у Луцьку в римо-католицькому костелі. Коли церкву відремонтували на території військової частини, то передали її єпархіальному священику о.декану Роману Бегею. Отці Василіяни переїхали жити в іншу частину Луцька, у 55-ий мікрорайон. Тут вони спершу молилися під хрестом, потім зробили на основі вагончика тимчасовий монастир із трьох кімнат, в яких проживали до 2008 року. У 1995 р. ченці розпочали зведення монастиря і величавого собору. За ігуменату о.Григорія Бардака, ЧСВВ викопано котлован. Після о.Григорія тут деякий час служив о.Всеволод Сокирко. Пізніше, у 1999 році, настоятелем монастиря у Луцьку став о.Дмитро Григорак, ЧСВВ (від 2014 року Єпископ-Ординарій Бучацької Єпархії), якому вдалося з допомогою спонсорів і жертводавців розпочати будівництво монастиря і церкви. На даний час вже споруджено монастир, святилище, та нижній храм, який освячено у 2008 році за настоятельства о.Терентія Цапчука ЧСВВ.
Станом на кінець 2019 року у монастирі перебувають на служінні 7 ієромонахів, о. Терентій Цапчук - ігумен, о. Атанасій Кулинич, о. Августин Запоточний, о. Григорій Бардак, о. Ігнатій Гвоздик, о. Теодор Лев та о. Миколай Коробій, які виконують різні обов'язки у монастирській спільноті та в монастирській парафії Святого Василія Великого у Луцьку. Також ієромонахи з Луцького монастиря провадять парафію Різдва Пресвятої Богородиці у м. Ківерці. Саме завдяки Василіянам з Луцька у Ківерцях збудовано греко-католицький храм по вул. Некрасова, 20. Ігумен монастиря о.Терентій Цапчук ЧСВВ від 17 жовтня 2007 декретом + Любоимира Гузара призначений адміністратором Парафії Різдва Пресвятої Богородиці.
Розпорядок в монастирі
Богослужіння: загальні
09:00 — Свята Літургія і Парастас (за померлих)
17:00 — Вечірня
18:00 — Свята Літургія
Молебень до Матері Божої